Kritisch, onafhankelijk en spraakmakend!
Snelle berichten
en scherpe analyses
op het gebied van
energie, water en
afval

energieenwater

  • Vergroot lettergrootte
  • Standaard lettergrootte
  • Verklein lettergrootte

INGEZONDEN BRIEF: Discussie moet gaan over doel, niet over energietechniek

Afdrukken

1 april 2012 - Onderstaande reactie ontving de redactie van André Jurjus, directeur Vereniging Energie-Nederland, de branchevereniging van de energiebedrijven. Het is een reactie op de redactionele tekst bij de nieuwsbrief (zie beneden).

Beste redactie,

Je maakt een denkfout. Visie betekent kiezen en de overheid heeft gekozen! De overheid/politiek heeft het namelijk volstrekt helder gemaakt en boven iedere onzekerheid verheven dat we in 2050 bij een CO2-neutrale energievoorziening moeten aankomen. Over het doel is dus geen enkele onzekerheid. Waar wel onzekerheid zit is over de weg naar dat doel.

Hoe gaan we dat precies doen? Welke technieken zullen daarin leidend worden? Daar wordt in het maatschappelijke debat over energie voortdurend over gestreden. En dat creëert de perceptie dat alles onzeker is en dan kijken we naar de overheid om te kiezen. Volstrekt de verkeerde aanpak! De overheid is niet de goede instantie om de winnende innovaties te kiezen. Dat gebeurt in de markt en de maatschappij. In de achter ons liggende jaren is het debat voortdurend gegaan over de techniek. Moeten we inzetten op groen gas, of getijdeenergie, of toch op wind-op-zee? Nee, zonne-energie is de toekomst. Of is het toch beter om duurzame energie uit het buitenland te halen?

Door de discussie over de techniek te voeren, zijn we bezig het paard achter de wagen te spannen. De discussie moet gaan over het doel en de beloning voor de ondernemer die dat doel het meest efficiënt en betrouwbaar weet te halen. Die beloning moet eigenlijk komen van het ETS (emissiehandelssysteem): dat is het meest effectieve systeem om investeringen te sturen in de richting van CO2-uitstootvermindering. Maar het Europese ETS werkt nog onvoldoende. In 2013 zetten we wel een grote stap door in de energiesector alle rechten te gaan veilen, maar dan zijn er waarschijnlijk nog teveel industriële sectoren uitgezonderd.

Een voor Nederland belangrijke tussenstap is het invoeren van een verplicht aandeel duurzaam. Dat is een vorm van ETS voor duurzame technologie als wind-op-zee, op land, afvalstroom, biomassatoepassing, duurzame warmte en bijstook. Onder zo'n verplicht aandeel duurzaam zijn we ook af van de discussie om de 4 jaar of de politiek nog wel subsidie wil geven. Met een verplicht aandeel duurzaam veranker je de doelstelling van CO2-neutraliteit in 2050 in markt en maatschappij en creëer je een robuust toekomstvast investeringsklimaat.

Met vriendelijke groet,

André Jurjus
Directeur Vereniging Energie-Nederland

De tekst van de introductie van de nieuwsbrief van deze week luidde als volgt:

'De overheid heeft geen visie op het energiebeleid'. Deze klacht was veel te horen op een duurzaam energiecongres deze week in Zeist. Misschien is het waar. Maar net zo goed kan worden gesteld dat de overheid wel een visie heeft, alleen dat dat een andere is dan die van de duurzame energiesector. De visie van de overheid is dat ingezet moet worden op alle bronnen, en niet alleen op duurzaam. Toch lijkt de klacht wel gegrond te zijn, want een visie ontwikkelen betekent ook kiezen.
Een bedrijf dat kiest is Eneco en dit bedrijf lijkt dan ook het meest succesvol de transitie te maken van een oud nutsbedrijf naar een moderne onderneming die klaar is voor de toekomst. Investeringen in k-centrales lijken daar niet meer bij te horen. Hoe je het ook wendt of keert, er blijft een 'negatieve connotatie' hangen rondom kern- en kolencentrales.

 

Log-in

Registreren is gratis. U krijgt daarmee toegang tot recente nieuwsberichten en tot opiniestukken. Het Archief en alle Kennis-artikelen zijn alleen toegankelijk als u een abonnement afsluit. Als u zich geregistreerd heeft kunt u dus nog niet alles lezen. Zie voor meer info: Abonnementen.